דף ראשי - אתר האירוע


כוכבים בשמי רננים
סקירתו של דני זודקביץ' - תצפית כוכבים בקניון רננים - יום א' 20 למרץ 2005

במסגרת אירועי חודש מרץ בקניון רננים התקיימה בערב יום ראשון תצפית כוכבים מגג הקניון. האירוע אורגן ע"י המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א, בעזרת חברי פורום האסטרונומיה של נענע ובחסות הנהלת הקניון והיה פתוח לכל תושבי השרון ולחובבי אסטרונומיה והמדע בכלל.

בנוסף לתצפית ממוקדת, מלווה בהסברי שמיים, על כוכבי הלכת שבתאי וצדק והירח ממספר טלסקופים שהובאו למקום במיוחד, התקיימה במקום תערוכת אסטרונומיה והתקיימו מס' הרצאות באולם בית הקולנוע בנושאים: מערכת השמש, אסטרואידים, גלקסיות וחורים שחורים. התרגשות קלה נרשמה כשלמקום הגיעו גם כמה כוכבים קצת יותר "ארציים": ראש העיר מר זאב ביילסקי וסגנו, עוזי כהן שזכו גם הם להציץ בטלסקופ ולקבל הסברים מידי חברי המועדון האסטרונומי. במקום נכחה גם חלי סלוצקי, חזאית חדשות ערוץ 2 שדיווחה על האירוע.

למרות ההתלבטות לגבי קיום התצפית ביום ראשון, שנחשב ליום בו יש נטייה להישאר בבית, הוגדר האירוע כהצלחה. לדברי עפר ירון, תושב רעננה וממארגני האירוע, הגיעו למקום כ 700 מתושבי האזור. לדברי ירון, המטרה הושגה: "הצלחנו להביא את העולם המופלא של האסטרונומיה והאסטרופיזיקה, כחלק מייצג של המדע בכלל, לידי כלל הציבור. כמות הילדים והנוער שהגיעו והעניין הרב והידע שהם גילו הם בדיוק מה שאנו שואפים אליו – דור צעיר שימשיך לחקור ולהתעניין בתחום".

לתאריך שבו נערכה התצפית יש אגב משמעות מיוחדת. ב 20 למרץ השנה מציינים את תחילתו של האביב האסטרונומי או בלשון העם "יום שוויון האביב", ביום זה השמש חוצה את קו המשווה השמימי מדרום לצפון ובכל רחבי הגלובוס נערכים אירועים שונים לציונו.


כוכב השרון. מאיזה כוכב הילד מתרגש יותר...?

אתה כוכב אתה. עוזי כהן במהדורה מיוחדת לפורים - מגיע עם חליפה, עניבה וטלסקופ.

ליל כוכבים. אילן מנוליס (ראשון מימין) ועפר ירון (שני משמאל), מארגני האירוע, עם ראש עיריית רעננה זאב ביילסקי וחזאית ערוץ 2, חלי סלוצקי.

צוות האסטרונומים למשימת "רננים". חינוך לעם - בחינם!!.