Perseid 2004 פרסאידים
11/8/2004 תמונות וחוויות מהיום הפתוח במצפה וייז, ומהתצפית על מטר המטאורים "פרסאידים" 2004


ביקור במצפה וייז ע"ש מצפה רמון
הביקור התקיים בין השעות 15:30 ועד 18:30. במהלך שעות אלו, ביקרו במצפה הכוכבים כ-500 מבקרים!

11 August 2004
Images and impressions from the 2004 Perseid meteor shower at Mizpe Ramon!

תור המכוניות המשתרך לאורך הדרך המובילה למצפה... פקקים במצפה רמון?!?

תצפית במתחם בי"ס שדה הר-הנגב, במצפה רמון

ביקרתם? צילמתם? רוצים לספר או להגיב?
אנא שלחו אלינו את תגובותיכם - ונפרסמן כאן!
astroclub@wise.tau.ac.il
יום ד`: פקק התנועה הראשון בהסטוריה של מצפה-רמון
בתגובה ל:קצת על שבוע של אסטרונומיה (מאת: קונצרטינה)
היום הגדול הגיע: חברי המועדון האסטרונומי – ערן, יפתח, קרן, אלינור, ואסף ח. "נוחתים" במצפה-הכוכבים, פורקים כמויות מסחריות של חומרי גלם לארוחת שחיתות ומייד מתארגנים לקראת תחילתו של היום הפתוח במצפה הכוכבים. לאור מצבה המרשים של השמש באותו יום (כתם שמש מדהים עיטר אותה) הוחלט שהטלסקופ שלי יוצב מחוץ למצפה לצורך תצפית-שמש להנאת הממתינים לתורם להיכנס למצפה. החל מהשעה 3 בצהריים החלו המכוניות להצטבר מול שער המצפה והמבקרים החלו להיכנס לסיור מודרך במצפה שכלל הסברים על חדר הטלסקופ, על פעילות המצפה ועל אסטרונומיה באופן כללי. הארגון, כדרכם של חברי "המועדון" , היה מופתי. מספר המבקרים הדהים את כולנו ונע סביב ה-500 איש אשר התפנו באדיבות בערך בשעה 6:30 בערב כדי לאפשר את הכנת המצפה לעבודה במשך הלילה. ארזתי את הטלסקופ, העמסתיו על המכונית ונסעתי לתחנה השנייה של היום: בית-הספר שדה הר הנגב.
לאחר סבב התייעצויות קצר הוחלט על הנקודות בהן יוצבו הטלסקופים. האיום היחיד לאותו הלילה בא מצידה של הרוח האכזרית שהייתה אמורה להיחלש מעט אחרי החשיכה. הטלסקופים שהוצבו היו של אמיר ב., אבי, אופיר, ערן וכן של עבדכם הנאמן.
כביש הגישה לבית-הספר הפך למעין רחוב כשבשוליו חנו מכוניות גם במרחק מאות מטרים מהכניסה לבית-הספר. לכל אורכו נראו בכל שעות הלילה מבקרים ההולכים אל רחבת התצפית כשהם נושאים שקי שינה וכיסאות במראה שמאד מזכיר את התצפיות שהיו לפני אי-אלו שנים בפארק-אפק. מספר המבקרים במהלך הערב נאמד ב-800-1000 איש! וזאת כאשר הסדר היה מופתי: אורלי חילקה נייר צלופן אדום לעטיפת הפנסים הלבנים של המבקרים, יפתח סיפק לנו סטיקלייטים לסימון הטלסקופים כדי למנוע התנגשויות בחשיכה, דויד הרצה, ערן סיפק הסברי שמיים מאלפים וכולם – אבל כולם – נהנו ממופע הפרסאידים. הקצב היה אמנם נמוך מהצפוי אבל הפרסאידים שכן הגיעו היו יפים מאד. הרוח החזקה כמעט והשביתה לחלוטין את הטלסקופים (רעידות, you know) אבל בסביבות 10 בלילה העברתי את שני הטלסקופים שלי לנקודה שהייתה מוגנת מעט ויחד עם הטלסקופ של אמיר ברנט איפשרו להרבה מאד נוכחים לצפות בערפילית הטבעת, הצביר בהרקולס ועוד הרבה עצמים מרשימים.

לקראת 3 לפנות בוקר, כשרוב המבקרים כבר פרשו לישון או פשוט נרדמו בינות לטלסקופים, קיפלנו הצעצועים ונסענו חזרה אל מצפה-הכוכבים. בליל ה-11 לאוגוסט היה המצפה הומה במיוחד וגדוש פעילות שכללה צילום של המטאורים במצלמות שונות וכן תצפית "רגילה" עד שהעייפות הכריעה והכריחה אותנו לפרוש ממרפסת התצפית ולהיכנס לשורות שקי השינה, כשמצד אחד ציוד לציפוי מראות ומצד שני חדר המחשבים של מצפה-הכוכבים. אחרי יממה עמוסה ומתישה זכינו לשינה טובה ובאוירה אסטרונומית

אני רוצה להודות כאן לאמיר, אבי, אופיר, שמוליק ויהודה על שנכונו לבוא ולסייע בתצפית למרות העומס הצפוי. בלעדיכם התצפית לא הייתה אותו דבר! !

כמו כן אני רוצה להודות לכל חברי המועדון האסטרונומי: מה שעשיתם במצפה-רמון בשבוע שעבר אף אחד עוד לא עשה לפניכם: גרמתם להמוני בית ישראל להרחיק ולנסוע , ביום חול, לדרום הרחוק וליהנות מאסטרונומיה וכל זאת ללא כל תשלום וכל תמורה. כן ירבו אירועים כאלה וכן ירבו חבר`ה כמוכם! כל הכבוד!!

לסיום אני רוצה, בשמי ובשם כל החברים שהגיעו למצפה, להודות להנהלת המצפה ובעיקר לנח, עזרא וסמי על האירוח הנפלא והאדיב במצפה. תודה!

אסף.

[הכותב הוא מנהל פורום האסטרונומיה של נענע]back