בקרוב:

בבוקר יום שלישי ה-8 ביוני 2004 חלף כוכב הלכת נגה בדיוק בין כדור הארץ והשמש, והסתיר במשך כשש שעות מקצת מדיסקת השמש. אירוע זה נקרא מעבר (טרנזיט) של נגה. מעברי נגה הינם אירועים נדירים המתרחשים בזוגות כל 120 שנים - מאז המצאת הטלסקופ בשנת 1608 נצפו חמישה מעברים כאלו בלבד. המעבר האחרון התרחש בשנת 1882, והמעבר הבא יקרה ב-2012, אך יהיה ניתן לצפיה חלקית בלבד מישראל.

למעברי נגה חשיבות בהיסטוריה של המדע. עבור דורות של אסטרונומים, מדידות של המעבר היו משאת נפשם של האסטרונומים בשל האפשרות לחשב מהן במדויק את המרחק בין השמש לארץ, ולהסיק מכך את סולם המרחקים במערכת השמש כולה. מטרה נכספת זו הושגה לבסוף בתצפיות במעבר נגה שהתרחש בשנת 1769.

לרגל האירוע הנדיר, קיים המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב יום אירועים מיוחד לקהל הרחב באודיטוריום סמולרש באוניברסיטה. הכניסה לאירוע - חופשית.


באירוע "מעבר נגה" שהתקיים בקמפוס אוניברסיטת ת"א השתתפו כ 3,500 מבקרים. באותו יום ביקרו באתר האינטרנט, צפו בהרצאות הוידאו ובמעבר כ 16,000 מבקרים. האירוע התקיים במעמד נשיא האוניברסיטה פרופ' איתמר רבינוביץ ורקטור האוניברסיטה פרופ' שימעון ינקלביץ. את דברי הפתיחה נשא נשיא האוניברסיטה בדימוס פרופ' יובל נאמן.

בקרוב באתר האינטרנט – לעדכונים הרשמו לרשימת התפוצה:
תמונות מהאירוע, שידור חוזר של ההרצאות בוידאו, צילום + וידאו של מעבר נגה על פני השמש, חולצות, תערוכת הפוסטרים בנושאי מחקר עכשווי במחלקה לאסטרופיזיקה והחוג לגאופיזיקה באוניברסיטת ת"א, תערוכת תמונות אסטרונומיות-אומנותיות של יוסי חורי.


האירוע התקיים בסיועם האדיב של בית הספר לפיסיקה ואסטרונומיה, מצפה הכוכבים ע"ש וייז, החוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים , צוות הוידאו של מרכז החישובים, פורום האסטרונומיה של נענע, נוער שוחר מדע, IBM ישראל, פריגת, איגוד האינטרנט הישראלי ואגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב.


הרשם לרשימת התפוצה של המועדון האסטרונומי
שלח את האתר לחבר!