אבנים מתגלגלות - על אסטרואידים כפולים
ב-1989 פרסם ד"ר וויליאם מרלין מאמר בשם "האם לאסטרואידים יש ירחים?". במאמר הוא דן בתכונות אפשריות לאסטרואידים עם ירחים, דרכי היווצרותם, לכידתם במסלול סביב האסטרואיד האב, וכיצד ניתן לגלותם. שנות ה-90 היו פוריות מאד בחקר האסטרואידים וב-2002 פרסם החוקר מאמר נוסף תחת הכותרת: "לאסטרואידים יש ירחים!".
ואכן, מאז 1993, עת צילמה החללית גלילאו תמונת תקריב של האסטרואיד "אידה" ולידו ירח קטן, שכונה בשם "דקטיל", נצפו עוד ועוד אסטרואידים עם לוויינים. ירחים אלו התגלו במקומות שונים במערכת השמש, במסלולים שונים סביב אסטרואיד-האב שלהם ובשלל צורות וגדלים. כיום מכונות מערכות של אסטרואידים בשם הכולל "אסטרואידים כפולים", כאשר לווייני אסטרואידים הינם סעיף משנה של הגדרה זו
אסטרואידים כפולים אינם אך ורק תופעה נאה ומעניינת של הטבע, אלא גם חשובים במחקר המדעי של מערכת השמש. תצפית באסטרואידים כפולים יכולה לספק נתונים אודות גודלם, מסתם והרכבם בצורה מדויקת הרבה יותר מאשר תצפית זהה באסטרואידים בודדים. זמני הסיבוב של אסטרואידים כפולים, ציר הסיבוב שלהם וצורתם, מלמדים אודות ההיסטוריה של כלל האסטרואידים ועל תהליכים פיסיקליים הפועלים על האסטרואידים ומשנים אותם עם הזמן. בנוסף, אסטרואידים אלו פותרים חידה ישנה על מקורם של מכתשים כפולים על פני הארץ.


close window